AJURVÉDA A EMOČNÉ PREJEDANIE: CESTA K VNÚTORNEJ SÝTOSTI

Postupne som stratila 6 kilogramov - nie preto, že by som sa obmedzovala, ale preto, že som sa naučila počúvať svoje telo a dávať mu to, čo skutočne potrebuje. Môj vzťah k jedlu sa zmenil z boja na partnerstvo. Jedlo sa stalo liekom - nie v zmysle prísnej diéty, ale v zmysle výživy prispôsobenej mojej jedinečnej konštitúcii.
Sedím na terase s hrnčekom teplého čaju. Vôňa zázvoru, škorice a klinčekov sa vznáša vo vzduchu ako neviditeľný most medzi svetom vonkajším a mojím vnútorným svetom. S každým dúškom cítim, ako sa moje telo upokojuje a myseľ sa vyjasňuje. Tento jednoduchý rituál sa stal mojím kotviacim bodom - miestom návratu k sebe.
Nebolo to tak vždy. Celé roky som bojovala s emočným prejedaním. Vyskúšala som desiatky diét, počítala kalórie, trestala sa cvičením. Výsledkom bolo len viac frustrácie, viac cravingov a hlbší pocit odcudzenia od vlastného tela. 30 kilogramov nadváhy bolo fyzickým vyjadrením môjho vnútorného boja.
Pamätám si ten moment, keď som sedela s prázdnou miskou zmrzliny, ktorú som práve dojedla, hoci som nebola fyzicky hladná. Cítila som známu zmes úľavy a hanby. Úľavy, pretože jedlo na chvíľu utíšilo tú nepohodlnú prázdnotu vo mne. Hanby, pretože som opäť zlyhala vo svojom predsavzatí "byť disciplinovaná".
V tej chvíli som si uvedomila, že potrebujem iný prístup. Nie ďalšiu diétu alebo plán cvičenia - potrebovala som hlbšie porozumenie, prečo sa vlastne prejedám. A vtedy vstúpila do môjho života ajurvéda.
Ajurvéda - 5000 rokov starý indický liečebný systém - ma neučila, čo a koľko by som mala jesť. Namiesto toho sa ma pýtala: "Kto si? Aká je tvoja prirodzená konštitúcia? V akej nerovnováhe sa práve nachádzaš?"
Zistila som, že moja konštitúcia je primárne Vata-Kapha, a mnohé veci začali dávať zmysel. Moje emočné prejedanie malo dva rozdielne vzorce:
Keď bola v nerovnováhe moja Vata energia (počas stresu, nedostatku spánku, v chladnom počasí), túžila som po ťažkých, sladkých, mastných jedlách. Cítila som úzkosť, nepokoj, prázdnotu, ktorú som sa snažila naplniť jedlom.
Keď bola v nerovnováhe moja Kapha energia (pri nedostatku pohybu, v daždivom počasí, keď som sa cítila zaseknutá), prejedala som sa zo zvyku, z nudy, z potreby útechy.
Toto poznanie bolo revolučné - moje prejedanie nebolo zlyhaním charakteru, ale prirodzenou reakciou tela, ktoré sa snažilo vrátiť do rovnováhy. Len používalo nevhodné prostriedky.
Začala som experimentovať s ajurvédskymi bylinkami a koreninami. Ráno som si dávala teplú vodu s citrónom a štipkou kurkumy - jednoduchý rituál, ktorý podporuje trávenie a "zapaľuje tráviacu vatru". Namiesto kávy, ktorá rozkolísavala moju Vata energiu a spôsobovala neskoršie cravingové epizódy, som si začala pripravovať chai - indický korenený čaj.

Môj obľúbený recept obsahoval zázvor, ktorý podporuje trávenie a znižuje zápal; kardamóm, ktorý upokojuje myseľ a znižuje túžbu po sladkom; škoricu, ktorá stabilizuje hladinu cukru v krvi; klinčeky s ich zahrievacími účinkami; a feniklové semienka, ktoré zmierňujú nadúvanie.
Tento čaj sa stal nielen nápojom, ale rituálom - spôsobom, ako sa spojiť so svojím telom, spomaliť a byť prítomná. S každým dúškom som cítila, ako koreniny jemne zohrievajú moje telo, aktivujú moje trávenie a ukotvia moju myseľ v prítomnosti.
Čo ma fascinovalo, bolo neurobiologické vysvetlenie účinkov týchto bylín a korenín.
Kurkuma obsahuje kurkumín, ktorý prechádza hematoencefalickou bariérou a zvyšuje hladiny BDNF - proteínu podporujúceho rast nových neurónových spojení a majúceho antidepresívne účinky. Zázvor pomáha regulovať serotonín - kľúčový neurotransmiter pre reguláciu nálady a chuti do jedla. Kardamóm má anxiolytické účinky a pomáha aktivovať parasympatický nervový systém - ten, ktorý zodpovedá za "odpočívaj a tráv" režim.
Postupne som začala uplatňovať ajurvédske princípy aj vo svojom stravovaní. Jedla som teplé, varené jedlá namiesto studených a surových, ktoré rozrušujú Vata energiu. Používala som hrejivé koreniny na podporu trávenia. Vytvorila som si pravidelný stravovací režim, ktorý ukotvieval moju rozvírenú Vata energiu. A pre vyváženie mojej Kapha energie som zaradila ľahšie jedlá a viac pohybu.
Pamätám si moment, keď som si prvýkrát uvedomila, že už automaticky nesiahnem po jedle, keď cítim nepokoj a úzkosť. Namiesto toho som si uvarila šálku korenistého čaju, praktizovala dychové cvičenie alebo sa zabalila do teplej deky. Keď som cítila ťažobu a letargiu, vedela som, že potrebujem pohyb a stimuláciu, nie ďalšie jedlo.
Postupne som stratila 6 kilogramov - nie preto, že by som sa obmedzovala, ale preto, že som sa naučila počúvať svoje telo a dávať mu to, čo skutočne potrebuje. Môj vzťah k jedlu sa zmenil z boja na partnerstvo. Jedlo sa stalo liekom - nie v zmysle prísnej diéty, ale v zmysle výživy prispôsobenej mojej jedinečnej konštitúcii.
Dnes, keď sedím s mojím koreneným čajom na terase, cítim vďačnosť za túto starobylú múdrosť, ktorá prežila tisícročia. Ajurvéda mi ukázala, že emočné prejedanie nie je len psychologický problém, ale komplexná nerovnováha, ktorá vyžaduje holistický prístup.
Každé ráno, keď si pripravujem svoj čaj, vdychujem vôňu korenín a pripomínam si, že návrat k sebe, k svojmu telu a k svojej prirodzenej rovnováhe je cesta, ktorá začína jednoduchými, každodennými rituálmi.
A možno práve v týchto jednoduchých, každodenných rituáloch - nie v drastických diétach či sebatrestajúcich cvičebných plánoch - leží kľúč k skutočnému, trvalému oslobodeniu od emočného prejedania a k dosiahnutiu vnútornej sýtosti, po ktorej všetci túžime.

Ak prechádzaš emočným prejedaním, pridaj sa do našej uzavretej skupiny
Duša Jedlo Telo a nechaj sa inšpirovať videami, meditáciami, každodennými impulzami.
S úctou k nášmu príbehu, Elena Petrus.
Ak vieš aká si dóša, prečítaj si ako jednotlivé dóši reagujú v emočnom prejedaní: